DAEN
Forside/Viden

Hvad gælder for dit byggeri — i dag, og det, der er på vej.

Hvad gælder for jeres sager — i dag, og det, der er på vej fra EU og BR28.

Ikke en blog. Daterede noter, der står i årevis, og som hver siger fire ting: hvad reglen siger, hvornår den trådte i kraft, hvad den betyder for dig, og hvor den står. Reglerne kommer i tre lag — FN's verdensmål som retning, EU's direktiver som ramme og bygningsreglementet som det, kommunen faktisk måler din byggesag på. Noterne rettes, når reglen ændrer sig — med dato. Er en regel varslet, men ikke udstedt, står det.

Ikke en blog. Daterede noter, der står i årevis, og som hver siger fire ting: hvad reglen siger, hvornår den trådte i kraft, hvad den betyder for forvaltningen, og hvor den står. Reglerne kommer i tre lag — FN's verdensmål som den politik, klimaplanerne er skrevet efter, EU's direktiver som de frister, der binder, og bygningsreglementet med udbudsret og IKT-bekendtgørelse som det, sagen faktisk måles på. Noterne rettes, når reglen ændrer sig — med dato.

På vej

BR28: Det næste bygningsreglement er under udarbejdelse — og ventes at gælde fra 2028.

Hvad der er på vej

Social- og Boligstyrelsen reviderer bygningsreglementet i et helhedsorienteret greb — den største ændring siden 1970'erne. Målene, som branchen har meldt ind: enklere krav, færre modstridende regler, mærkbart lempeligere krav ved renovering og transformation, bedre sammenhæng med tilgrænsende lovgivning og digital understøttelse af sagsgangen. Et bærende princip i drøftelserne er, at en renovering bedømmes efter reglerne fra bygningens opførelsestidspunkt.

Hvornår

Reglementet ventes færdigt i 2027 med ikrafttræden i 2028; delelementer ventes indført løbende. Intet af det er udstedt som gældende ret endnu — det er BR18, der gælder, og noten rettes med dato, når det ændrer sig.

Hvad det betyder for dig

Byggesagen behandles efter reglerne på ansøgningsdagen. Et hus, der søges om i 2026 eller 2027, bedømmes efter BR18 — og et projekt, der udskydes til efter 2028, bedømmes efter noget, ingen kender endnu. Det er ikke et argument for at vente; det er et argument for at dokumentere det, du bygger, så det kan bære begge dele. Klimakravet strammes uanset reglementets navn.

Sager, der søges om før 2028, behandles efter BR18. Sager i budgetårshjulet for 2028 og frem kan lande i overgangen — og skal planlægges med det. Det, der ikke ændrer sig: klimakravets skærpelser, EU's frister for nulemissionsbygninger og minimumskravene til de dårligste bygninger. Vi følger revisionen i strategisk dialogforum og retter noten, når der er udstedt noget.

Kilde

Social- og Boligstyrelsen · Bygherreforeningens særindsats for et helhedsorienteret bygningsreglement · Danske Arkitektvirksomheder og FRI om det kommende BR28 (2024–2026). Intet udstedt endnu.

EU

Bygningsdirektivet: nulemissionsbygninger fra 2028 og 2030 — og livscyklusvurdering af alt nybyggeri.

Hvad reglen siger

Det reviderede bygningsdirektiv (EU) 2024/1275 sætter fælles årstal for hele EU: nye offentlige bygninger skal være nulemissionsbygninger fra 2028, alle nye bygninger fra 2030. Fra 2028 skal nybyggeri over 1.000 m² have beregnet sin klimapåvirkning over hele livscyklussen, fra 2030 alt nybyggeri. De 16 % dårligste ikke-boliger skal være renoveret inden 2030 og de 26 % dårligste inden 2033; for boliger skal det gennemsnitlige energiforbrug ned med 16 % i 2030 og 20–22 % i 2035 — som gennemsnit for bygningsmassen, ikke som krav til den enkelte bygning. Tilskud til nye fossile kedler ophørte fra 2025.

Hvornår

Direktivet trådte i kraft 28. maj 2024. Fristen for dansk gennemførelse var 29. maj 2026; den nationale renoveringsplan skal afleveres senest 31. december 2026. Tærsklerne for »de dårligste bygninger« fastsættes nationalt — Energistyrelsens foreløbige vurdering er 190 og 168 kWh/m² pr. år for ikke-boliger, og den er ikke gældende ret endnu.

Hvad det betyder for dig

Bygger du et enfamiliehus, er det danske klimakrav allerede en gennemførelse af direktivet — og strammere end de fleste andre landes. Det, der rammer dig, er kravene til boligmassen som helhed: energimærket får større vægt ved salg og finansiering, og et hus tegnet i dag bør holde 2027-grænsen på 6,0. Ejer du erhvervsbygninger, er minimumskravene til ikke-boliger det, der skal planlægges efter — Porteføljetjek viser, hvor I står.

Nye offentlige bygninger skal være nulemissionsbygninger fra 2028 — det er to budgetår fra nu, og et byggeprogram skrevet i 2026 bør allerede sigte efter det. Minimumskravene til ikke-boliger og 3 %-udpegningen efter bekendtgørelsen om energieffektivisering i det offentlige er samme opgave set fra to sider: registret først, så prioriteringen. Bygningsmassetjek regner udpegningskravet på jeres eget register.

Kilde

Direktiv (EU) 2024/1275 af 24-04-2024, art. 7, 9, 11 og 17 · BEK nr. 1193/2025 om energieffektivisering i det offentlige · Energistyrelsens foreløbige tærskler (ikke udstedt)

Retning

FN's verdensmål stiller ingen krav til byggesagen — men de er dér, kravene kommer fra.

Hvad de siger

Verdensmålene er 17 politiske mål, FN's medlemslande vedtog i 2015 for perioden frem til 2030. Fire af dem rammer byggeriet direkte: mål 7 om bæredygtig energi, mål 11 om bæredygtige byer og lokalsamfund, mål 12 om ansvarligt forbrug og produktion og mål 13 om klimaindsats. De er ikke lovgivning og kan ikke håndhæves i en byggesag.

Hvornår

Vedtaget 2015, gældende som politisk ramme til 2030. EU's klimalov, bygningsdirektivet og det danske klimakrav er hver især skrevet med verdensmålene som begrundelse — det er dér, de får retsvirkning: som konkrete paragraffer med datoer.

Hvad det betyder for dig

Møder du verdensmålene i et tilbud, så spørg, hvilken paragraf de er blevet til. Hos os er svaret altid konkret: mål 13 er klimakravet i BR18 § 298, mål 7 er energirammen i § 259, mål 12 er affaldsbekendtgørelsen og materialevalget i projektforslaget. Vi skriver ikke verdensmål i rapporterne — vi skriver de regler, de er blevet til, med dato.

De fleste kommuner og regioner har en klimaplan og en verdensmålsstrategi, som byggesagerne skal kunne henføres til — det er dér, verdensmålene bliver til krav i jeres sager: i byggeprogrammet, i bæredygtighedsniveauet på milepæl M1 og i udbudsmaterialets tildelingskriterier. Vi skriver henførelsen ind i idéoplægget, så udvalgsindstillingen kan pege på den.

Kilde

FN's resolution A/RES/70/1 af 25-09-2015 · EU's klimalov, forordning (EU) 2021/1119 · BR18 §§ 259 og 298 · kommunernes klimaplaner (DK2020)

Krav

Klimakravet gælder alt nybyggeri — og skærpes to gange frem mod 2029.

Hvad reglen siger

Nybyggeri skal dokumentere sin udledning over 50 år. Grænsen er 6,7 kg CO₂-ækvivalenter pr. m² pr. år for enfamiliehuse, række- og kædehuse, 7,5 for etageboliger og kontor og 8,0 for institutioner — plus højst 1,5 for selve byggeprocessen. Grænsen dækker modulerne A1–A3, B4, B6 og C3–C4.

Hvornår

Klimakrav siden 1. januar 2023. De nuværende grænser, og bortfaldet af grænsen på 1.000 m², fra 1. juli 2025. Skærpelsen til 6,0 er politisk aftalt til 2027 — datoen er ikke fastsat — og 5,4 til 2029. Ingen af dem er udstedt som regel endnu.

Hvad det betyder for dig

Beregningen skal med i byggeansøgningen og kan ikke fravælges. Den afgøres af konstruktionsprincip og tag mere end af noget andet. Det er reglen på ansøgningsdagen, der gælder — et hus, der holder 6,7 i dag, holder ikke nødvendigvis 6,0. Prøv Klimatjek.

Kilde

BR18 §§ 297–298 og bilag 2, tabel 6–7 · BEK nr. 271 af 11-03-2025 · DS/EN 15978 · skærpelserne: tillægsaftale af 30-05-2024

Krav

Konstruktionsklasse 1 kræver ingen certificeret statiker — men den fulde statiske dokumentation.

Hvad reglen siger

Også i konstruktionsklasse 1 — enfamiliehuse med højst én kælder og to etager — skal den statiske dokumentation følge en fast struktur: A1 konstruktionsgrundlag, A2 statiske beregninger, A3 konstruktionstegninger, A4 konstruktionsændringer og B1 statisk kontrolplan.

Hvornår

Fra 1. april 2024. Før da kunne mindre sager i praksis klares med en enklere dokumentation.

Hvad det betyder for dig

De to ting forveksles ofte: certificeringen er et krav til personen, dokumentationen er et krav til papiret. I klasse 1 skal statikeren ikke være certificeret — men A1–A4 og B1 skal ligge ved ansøgningen alligevel, og de laves af en statiker, du aftaler direkte med. Fra klasse 2 skal han være certificeret. Statikken er den tunge post i myndighedsfasen og skal bestilles i tide, ellers venter ansøgningen på den. Har du et projekt fra før 2024, er statikken det første, der skal gås efter, hvis der skal søges på ny.

Kilde

BR18 § 504, stk. 2 · BR18 §§ 485–489 om konstruktionsklasser · SBi-anvisning 271

Krav

Termoruder fra 1950–1977 skal anmeldes uanset mængde — og arbejdet må først starte to uger efter.

Hvad reglen siger

Renoverings- og nedrivningsaffald skal anmeldes til kommunen mindst to uger før arbejdet begynder, når det frembringer over 1 ton affald — og altid, når termoruder fra 1950–1977 udskiftes, fordi de kan indeholde PCB. Selektiv nedrivning kræves fra 250 m² fjernet etageareal. Asbest kræver forundersøgelse.

Hvornår

Bekendtgørelsen fra maj 2024 afløste affaldsbekendtgørelsens kapitel 13. Den gamle grænse på 10 m² for miljøscreening findes ikke længere.

Hvad det betyder for dig

Fire vinduer i et hus fra 1965 udløser anmeldelsen. Planlæg to ugers ventetid, og lad ikke håndværkeren starte, før kommunen har fået anmeldelsen — det er bygherrens ansvar, ikke hans.

Kilde

BEK nr. 496 af 21-05-2024 om affald fra bygge- og anlægsarbejder · BEK nr. 1328 af 19-11-2025 § 10 (asbest)

Krav

Faskinen har sin egen tilladelse — ved siden af byggetilladelsen.

Hvad reglen siger

Nedsivning af regnvand i jorden kræver tilladelse efter miljøbeskyttelseslovens § 19. Det er en selvstændig afgørelse fra kommunen — ikke en del af byggetilladelsen — med krav til afstand til bygninger, skel og drikkevandsboringer.

Hvornår

Gældende. Miljøbeskyttelsesloven i den seneste bekendtgørelse fra december 2025; kravene til nedsivning står i spildevandsbekendtgørelsen.

Hvad det betyder for dig

Søg den sammen med byggeansøgningen — hos os er den et navngivet dokument i fase 4. Uden tilladelsen må tagvandet ikke kobles fra kloakken, og den bliver typisk opdaget den dag, kloakmesteren spørger efter den.

Kilde

Miljøbeskyttelsesloven, LBK nr. 1742 af 22-12-2025, § 19 · spildevandsbekendtgørelsen, BEK nr. 1446 af 27-11-2025

Gælder ikke

EU-taksonomien og CSRD gælder ikke dig, når du bygger et enfamiliehus.

Hvad reglen siger

CSRD kræver efter Omnibus-ændringen over 1.000 ansatte og over 450 mio. euro i omsætning — begge dele. Taksonomien retter sig mod finansielle aktører og de selskaber, CSRD omfatter. Praktisk talt ingen rene danske ejendomsselskaber rammes direkte, og private slet ikke.

Hvornår

Direktiv (EU) 2026/470 i kraft 18. marts 2026; første anvendelse for regnskabsår fra 1. januar 2027. Danmark har udskudt og fritaget allerede fra regnskabsår 2025.

Hvad det betyder for dig

Ingen rapporteringspligt. Det, der gælder, er bygningsreglementets klimakrav — og det kan ikke fravælges. Møder du ESG-argumenter i et tilbud til et enfamiliehus, er de salgssprog. Bygger du som virksomhed, er det långiverens krav — energimærke A eller B — der er det reelle.

Kilde

Direktiv (EU) 2026/470 af 24-02-2026 · forordning (EU) 2021/2139, bilag I, afsnit 7 · lov nr. 1636 af 16-12-2025 · BEK nr. 328 af 24-02-2026

Aftale

ABR 18 gælder ikke forbrugere — det gør GBF 19.

Hvad reglen siger

ABR 18 er branchens aftalegrundlag for rådgivning mellem professionelle — med 15 arbejdsdages betalingsfrist, ansvarsbegrænsninger og en løsningstrappe skrevet til virksomheder. Over for private husejere findes forbrugeraftalen GBF 19, og forbrugeraftaleloven giver 14 dages fortrydelsesret ved aftaler indgået på afstand eller uden for rådgiverens forretningssted.

Hvornår

ABR 18 fra 1. januar 2019. GBF 19 fra 2019, udgivet af rådgiverbranchens organisationer til netop forbrugere.

Hvad det betyder for dig

Får du som privat et tilbud »efter ABR 18«, er du på professionelles vilkår. Spørg efter forbrugeraftalen og fortrydelsesvejledningen. Hos os følger begge dele med tilbuddet — og aftalegrundlaget står i sidefoden på hver side af dette site.

Kilde

ABR 18, VEJ nr. 9021 af 09-01-2019 · GBF 19 · forbrugeraftaleloven, lov nr. 1457 af 17-12-2013, §§ 18–19

Energi

Be18 er varslet afløst — men er ikke afløst endnu.

Hvad reglen siger

Energirammen dokumenteres i beregningsprogrammet Be18 efter bygningsreglementets bilag 2. Med gennemførelsen af det reviderede bygningsdirektiv er en ny beregningsmetode varslet — men den er ikke kundgjort som gældende ret.

Hvornår

Direktivets frist var 29. maj 2026. Pr. september 2026 er den danske gennemførelse ikke bekræftet, og Be18 er fortsat grundlaget for byggesager. Noten her rettes med dato, når det ændrer sig.

Hvad det betyder for dig

En energiberegning i Be18 lavet i dag gælder. En beregning efter en metode, der ikke er trådt i kraft, kan ikke lægges til grund. Vores energirammeberegner er vejledende og siger det selv; byggesagens beregning laver vi på det grundlag, kommunen anerkender.

Kilde

BR18 § 259 og bilag 2 · direktiv (EU) 2024/1275 (bygningsdirektivet) · Energistyrelsen

Energi

Lavenergiklassen er 27,0 — uden tillægget på 1.000 delt med arealet.

Hvad reglen siger

Energirammen for boliger er 30,0 kWh/m² pr. år plus 1.000 kWh delt med det opvarmede etageareal. Den frivillige lavenergiklasse er 27,0 kWh/m² pr. år — uden arealtillægget. For andet end boliger er tallene 41,0 plus tillæg og 33,0.

Hvornår

BR18, gældende. Lavenergiklassen er frivillig, men er den, energimærke A2020 og flere långiveres krav henviser til.

Hvad det betyder for dig

For et hus på 180 m² er rammen 35,6 og lavenergiklassen 27,0. Forskellen er 24 % — ikke 10 %. Det er den afstand, klimaskærm, vinduer og varmekilde tilsammen skal lukke, og den lukkes sjældent med ét tiltag. Beregneren viser afstanden.

Kilde

BR18 § 259 (boliger), § 260 (andre bygninger), § 474 (lavenergiklasse)

Krav

Byggeskadeforsikring: hvornår den gælder, og hvornår den ikke gør.

Hvad reglen siger

Forsikringen er obligatorisk, når en erhvervsdrivende bygherre opfører ny helårsbeboelse — også når erhverv ombygges til bolig, og også når en hoved- eller totalentreprenør bygger huset for en forbruger. Den løber i 10 år med eftersyn efter 1 og 5 år.

Hvornår

Siden 1. april 2008. Reglerne står i byggeloven og i bekendtgørelsen om byggeskadeforsikring.

Hvad det betyder for dig

Bygger du selv som privat bygherre med aftaler fag for fag, er der ingen pligtig forsikring — og ingen 10-års dækning bag huset. Det er et valg, der skal træffes med åbne øjne; vi afklarer det i fase 0. Sommerhuse er ikke omfattet. Udlejningsbyggeri kan undtages mod tinglyst servitut. Offentlige og almene bygherrer er undtaget.

Kilde

Byggeloven, LBK nr. 1178 af 23-09-2016, §§ 25 A–25 F · BEK nr. 1292 af 24-10-2007

Energi

Sommerhuse er undtaget energirammen og dokumenteres på U-værdier.

Hvad reglen siger

Sommerhuse, campinghytter og lignende ferieboliger skal ikke overholde energirammen. I stedet gælder faste U-værdier: ydervægge 0,25, terrændæk 0,15, loft og tag 0,15 W/m²K, vinduer og yderdøre 1,80 — og et linjetab for fundamenter på 0,15 W/mK.

Hvornår

BR18, bilag 2, tabel 4. Gældende.

Hvad det betyder for dig

Dokumentationen er enklere, men kravene er ikke lempelige — 0,25 i en muret hulmur er omkring 150 mm isolering. Klimakravet gælder også sommerhuse. Ændrer du senere anvendelsen til helårsbolig, gælder helårshusets regler fuldt ud. U-værdiberegneren har sommerhus som eget valg.

Kilde

BR18 kapitel 11 og bilag 2, tabel 4 · DS 418

Krav

IKT-bekendtgørelsen gælder fra 5 mio. kr. statsligt og 20 mio. kr. kommunalt — og kun offentligt og alment.

Hvad reglen siger

Statslige bygherrer skal opfylde IKT-bekendtgørelsen ved en anslået entreprisesum på 5 mio. kr., kommuner og regioner ved 20 mio. kr., almene boligorganisationer ved 20 mio. kr. Kravene: koordinering, klassifikation, projektweb, modeller i IFC, digitalt udbud, mængder, digital aflevering til drift og digitale mangellister. Også ved renovering — hvor der kan fraviges, dog ikke fra digitalt udbud.

Hvornår

BEK nr. 118 og 119 fra februar 2013, gældende siden 1. april 2013.

Hvad det betyder for dig

Er du privat bygherre, gælder den ikke dig — uanset hvad et tilbud siger. Er du offentlig, er tærsklen entreprisesummen, ikke det samlede budget, og en daginstitution til 16 mio. kr. kommunalt er under den. Kravene skal stå i rådgiverudbuddet; skrives de senere, er de en tillægsydelse.

Kilde

BEK nr. 118 af 06-02-2013 (stat, regioner, kommuner) · BEK nr. 119 af 07-02-2013 (alment byggeri)

Gælder ikke

Tilbudsloven gælder stadig — lovforslaget om at ophæve den bortfaldt.

Hvad reglen siger

Lovforslag L 113 ville ophæve tilbudsloven, flytte bygge- og anlægsopgaver under EU-tærsklen ind i udbudsloven og indføre en national tærskel på 5 mio. kr. Forslaget bortfaldt ved folketingsvalget i marts 2026.

Hvornår

Tilbudsloven i lovbekendtgørelse nr. 1410 af 07-12-2007 er fortsat gældende: højst tre underhåndsbud, et fjerde fra en virksomhed uden for lokalområdet, forbudt for offentlige udbydere over 3 mio. kr.

Hvad det betyder for dig

Materiale, der forudsætter ophævelsen — herunder »den nationale tærskel på 5 mio. kr.« — er forkert som gældende ret. For offentlige bygherrer er trinnene under 3 mio. og 3–5 mio. kr. derfor stadig forskellige købsveje. Vi kontrollerer det ved hver aftalerevision, ikke ved hver lancering.

Kilde

Tilbudsloven, LBK nr. 1410 af 07-12-2007, § 12 · udbudsloven, LBK nr. 116 af 03-02-2025 · L 113 (2025-26), bortfaldet

Noterne er skrevet ud fra lovtekst og bekendtgørelser, som de var gældende på datoen — ikke ud fra branchenyheder. De er ikke juridisk rådgivning; de er dét, vi selv slår op, før vi tegner. Ser du en fejl, så skriv. Så retter vi den med dato.

Gælder dit projekt stadig?

Fire af noterne har ændret sig siden 2023. Har du et projekt fra før, så tjek det.

Vælg året, projektet blev lavet, og se, hvilke regler der er kommet til siden — eller lad os granske det.

Hvad gælder jeres sag?

Entreprisesummen udløser reglerne. Registret afgør udpegningen.

Udbuds- og IKT-tjekket viser udbudsform, købsvej og de ni IKT-krav paragraf for paragraf. Bygningsmassetjekket regner 3 %-kravet på jeres eget register.